Naukowcy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki postanowili w nietypowy sposób pozyskać środki na innowacyjne projekty związane z biodrukowaniem 3D. Organizują aukcję charytatywną, gdzie licytowane będą artystyczne fotografie spod mikroskopu.

Czy organ ludzki może być dziełem sztuki?

Okazuje się, iż wielokrotnie powiększona trzustka wydaje się być swoistym mikrokosmosem, który zachwyca kompozycjami obecnymi w ludzkim ciele. W ten sposób każdy z nas staje się chodzącym dziełem sztuki – przekonuje Anita Wolszczak-Karasiewicz, właścicielka Domu Aukcyjnego Art in House, współorganizator wydarzenia. Zdjęcia przekazane na licytację zostały wykonane mikroskopem przez artystę fotografika podczas prac nad stworzeniem przełomowej bionicznej trzustki – nadziei dla tysięcy chorujących na cukrzycę. Aukcja charytatywna Najbardziej cieszą nas zielone odbędzie się 14 marca w Warszawie. Inicjatywę naukowców można wesprzeć także online, licytując za pośrednictwem portalu OneBid: artinhouse.onebid.pl.

Druk 3D obietnicą współczesnej nauki

Biodrukowanie 3D to przyszłość współczesnej medycyny, która może odmienić życie wielu pacjentów. Fundacja planuje stworzyć nowoczesne zaplecze badawcze umożliwiające realizację kolejnych, innowacyjnych projektów w dziedzinie transplantologii. W ten sposób narodził się pomysł na zorganizowanie aukcji charytatywnej, z której dochód w całości zostanie przeznaczony na rozbudowę Laboratorium Biodruku Tkankowego. Wydarzenie to również przestrzeń do rozmów na temat nowej, stale się rozwijającej gałęzi gospodarki – druku 3D w medycynie. Naukowcy wkroczyli w zaawansowany etap badań i poszukują partnerów do współpracy przy komercjalizacji oraz wprowadzeniu na rynek swoich produktów.

Prekursorzy druku 3D w laboratorium fundacji

W laboratorium Fundacji trwają intensywne prace wdrożeniowo-patentowe. Wiosną naukowcy jako pierwsi na świecie przeprowadzą próbę biowydrukowania w technologii 3D w pełni unaczynionego narządu. Prototyp bionicznej trzustki zostanie umieszczony w samodzielnie przez nich zbudowanym bioreaktorze i poddany kolejnym testom. Badaniami polskiego ośrodka naukowego zainteresowali się pomysłodawcy i założyciele firmy Cellink, światowego prekursora w dziedzinie biodruku 3D. Erik Gatenholm i Hector Martinez odwiedzą laboratorium Fundacji i wezmą udział w wydarzeniu.

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki powstała w 2009 roku. Organizacja zajmuje się głównie działalnością edukacyjną i badawczą w zakresie nauk medycznych oraz biochemicznych. W ciągu 10 lat działania, Fundacja zrealizowała wiele imponujących projektów. Począwszy od pionierskich badań nad endoskopowym przeszczepianiem wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka, udział w opracowaniu teoretycznym zabezpieczenia medycznego dla misji załogowej na Marsa, przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Ogarnij cukier oraz badań pilotażowych nad ekspresją genów w cukrzycy, aż do podjęcia się wyzwania biowydrukowania w technologii 3D bionicznej trzustki. Inspiracją do założenia Fundacji była i jest działalność naukowa dr hab. med. Michała Wszoły, chirurga transplantologa, autora nowej metody mini inwazyjnego leczenia powikłanej cukrzycy – endoskopowego przeszczepienie wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka oraz współzałożyciela międzynarodowych platform multimedialnych do wymiany wiedzy medycznej: medtube.net i medizzy.com.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij