System neuronawigacji przestał już być tylko „ozdobnikiem” neurochirurgicznej sali operacyjnej, koniecznym – jak twierdzą niektórzy tradycjonaliści – „jedynie dla tych, co nie znają anatomii”.

Systemy neuronawigacji tworzą dziś już standard, do tego stopnia nierozłączny z „klasyczną” mikroneurochirurgią, że nowoczesne mikroskopy posiadają fabrycznie zainstalowany moduł integracji z systemami nawigującymi. Jednak burzliwy w ostatnim czasie rozwój neurochirurgii endoskopowej stawia wymóg dostosowania techniki również i  do  tej metody operacyjnej, jak też obliguje lekarzy, wkraczających w coraz bardziej newralgiczne okolice anatomiczne, do nabywania nowych umiejętności, związanych z tą techniką.

W Klinice Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku operacje endoskopowe z  zastosowaniem neuronawigacji przeprowadzane są  od kilkunastu lat. Mieliśmy także okazję testować liczne urządzenia innych producentów, dlatego możemy podzielić się uwagami i  przemyśleniami odnośnie możliwości oraz ograniczeń poszczególnych technik, a także systemów w operacjach przeprowadzanych techniką endoskopową.

Przeczytaj cały artykuł

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij