14 listopada marszałkowie województwa oraz dyrektor szpitala podpisali umowę gwarantującą dofinansowanie jednostki. Środki pomogą w finalizacji inwestycji związanej z powstaniem nowej siedziby szpitala w Prokocimiu.

Pod koniec 2019 roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie przyjmie pierwszych pacjentów w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu. Budowa obiektu wkroczyła w decydującą fazę. Aktualnie trwają też przetargi na zakup wyposażenia i sprzętu medycznego najnowszej generacji. Na tę część inwestycji przekazano aż 255 mln zł z RPO.

Budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego dobiega końca. Do tego innowacyjnego kompleksu już wkrótce przeniosą się uniwersyteckie kliniki mieszczące się dziś w ścisłym centrum miasta. Za nieco ponad pół roku, a konkretnie 1 czerwca 2019 zaplanowano, zgodnie z terminem, odbiór budynków. Od tego czasu placówka będzie miała dokładnie pół roku, by wyposażyć wszystkie oddziały w sprzęt i aparaturę medyczną, niezbędną do ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

Podpisana dziś umowa opiewająca na kwotę ponad 300 mln zł, pozwoli dofinansować zakup najwyższej jakości sprzętu medycznego. W sprzęt ten zostaną zaopatrzone m.in. oddziały szpitalne, ratunkowe, ambulatoria przyszpitalne, laboratoria medyczne, specjalistyczne pracownie, apteka szpitalna, bank krwi, stacja dializ czy blok operacyjny.

Tylko na wyposażenie tego ostatniego zaplanowano zakup m.in. robota chirurgicznego, aparatu RTG, aparatu do radioterapii śródoperacyjnej, robota neurochirurgicznego do kręgosłupa, mikroskopów operacyjnych, systemów endoskopowych, respiratorów, echokardiografu czy najnowocześniejszych stołów chirurgicznych.

Na potrzeby szpitala zostanie zakupionych w sumie 1500 urządzeń, w tym: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ultrasonograf, mikroskop operacyjny neurochirurgiczny, a także sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii, badań cytogenetycznych czy rehabilitacji.

Inwestycja pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, natomiast 255 mln zł stanowią środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Więcej na temat przebiegu inwestycji przeczytasz w "Rozmowie miesiąca" z Marcinem Jędrychowskim - dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, która ukaże się w wydaniu 11-12/2018 "OPM".

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij