Z okazji Międzynarodowego Dnia Radiologii uruchomiony został serwis internetowy www.inforadiologia.pl pod patronem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

O niezwykłym odkryciu, które w znaczący sposób zmieniło medycynę, świat dowiedział się 5 stycznia 1896 r. W wiedeńskim dzienniku „Die Presse” poinformowano wówczas, że profesor fizyki, Uniwersytetu w Wurtzburgu (Niemcy), Wilhelm Roentgen, odkrył nowy rodzaj promieniowania dzięki któremu stało się możliwe bezinwazyjne obrazowanie ciała ludzkiego.

Epokowe odkrycie nastąpiło 8 listopada 1895 r. ale dla Roentgena było tak niezwykłe, że eksperymenty w których chciał uzyskać pewność istnienia nowego promieniowania całkowicie go pochłonęły. Chciał także stwierdzić jego właściwości. Będąc uznanym naukowcem nie chciał narazić się na śmieszność gdyby to co zaobserwował okazało się, jak powiedział sam odkrywca - „złudzeniem”. Dopiero 22 grudnia 1895 r. zdecydował się na udokumentowanie odkrycia przez wykonanie zdjęcia na materiale światłoczułym. Zdjęcie to wykonał osobiście. Przedstawiało ono lewą rękę (z pierścieniem) Berthy Röntgen, żony uczonego. Zdjęcie, nazwane przez Roentgena  skiagramem (od greckiego słowa oznaczającego cień) uzyskano przez kilkunastominutowe naświetlanie płyty fotograficznej promieniami emitowanymi z lampy próżniowej (Hittorfa).

Dlatego 8 listopada wybrano na Międzynarodowy Dzień Radiologii, który obchodzony jest na całym świecie. W tym roku, w dniu radiologicznego święta został uruchomiony internetowy serwis www.inforadiologia.pl, pod patronatem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Serwis jest całkowicie niekomercyjny a jego rolą jest przybliżyć pacjentom wszystkie problemy związane z badaniami radiologicznymi.

Prof. Andrzej Urbanik

Prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij