Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie zapewni jeszcze szybszą i skuteczniejszą pomoc dzieciom, które trafią do niego z powodu urazów. W szpitalu powstaje właśnie Centrum Urazowe dla Dzieci.

Zadaniem Centrum będzie natychmiastowa i wysokospecjalistyczna pomoc w ratowaniu życia i zdrowia pacjentów, którzy ulegli groźnym wypadkom i innym nieszczęśliwym zdarzeniom.

8 października w Oddziale Ortopedyczno-Urazowym olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego, w obecności Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz Wicemarszałka Województwa Marcina Kuchcińskiego obyła się prezentacja projektu „Dostosowanie struktury Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie do potrzeb Centrum Urazowego dla Dzieci”. Omówione zostało zaawansowanie prac i znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

To nie jest tak, że każdy szpital w kraju chętnie sięga po środki unijne. Potrzebny jest ogrom determinacji, który w tym szpitalu widać. Widać również zmiany, które już zostały wprowadzone, choćby nową część szpitala – zaznaczył Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski. – Wszystkim Państwu gratuluję. Zalecam na przyszłość tyle samo determinacji, chęci i sił do podejmowania kolejnych wyzwań.

Średnio co czwarty pacjent, który jest leczony w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu z powodu urazów i zatruć. W 2017 r. była to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci. Do szpitala trafiła z tego powodu ok. 7 tys. pacjentów rocznie.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministra Zdrowia do utworzenia Centrum Urazowego dla Dzieci jako jeden z 12 ośrodków w kraju. Wszystkie Centra są obecnie w fazie organizacji. Szpital Dziecięcy w Olsztynie znalazł się w krajowej mapie Centrów Urazowych dla Dzieci, co świadczy o gotowości szpitala do podjęcia tego zadania: w strukturze placówki znajdują się już kluczowe jednostki organizacyjne, takie jak Szpitalny Oddział Ratunkowy dla Dzieci, OITiA, oddziały zabiegowe i rozbudowane zaplecze diagnostyczne.

W ramach projektu zrealizowana jest rozbudowa szpitala oraz wyposażenie Centrum Urazowego w sprzęt medyczny. Łączna wartość projektu to ok. 11,2 mln zł, z czego prawie 9,5 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministra Zdrowia.

  • Część budowlana projektu to m.in. dobudowanie dwóch sal operacyjnych, sali wybudzeniowej, gabinetów diagnostycznych i pomieszczeń dla zespołu wczesnej interwencji oraz zespołu urazowego.
  • Zakup aparatury medycznej i wyposażenia. Część sprzętu już została zakupiona (m.in. stanowiska intensywnej terapii, łóżka anestezjologiczne aparatura do monitorowania czynności życiowych, ortopedyczny sprzęt operacyjny, sterylizator gazowy, nowoczesny cyfrowy aparat RTG i aparat USG z dopplerem). Dodatkowo do końca września 2019 szpital wzbogaci się o 2 stanowiska do znieczulania, 2 stanowiska wybudzeniowe, defibrylatory, artroskop z optyką, 2 stoły operacyjne, sprzęt do endoskopii.

Rozbudowa szpitala ruszyła pod koniec czerwca. Wykonawcą jest firma Wegnerz Wielkopolski. Zakończenie prac i wyposażania planowane jest do końca września 2019 r.

Źródło: www.wssd.olsztyn.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij