Trwa trzecia już edycja kampanii "Stawka to życie. Zastawka to życie" mająca na celu promocję wśród Polaków innowacyjnego rozwiązania w medycynie, jakim jest implantacja zastawki aortalnej za pomocą cewnika.

“Stawka to Życie. Zastawka to Życie” to ogólnopolska kampania społeczna o charakterze informacyjnym i edukacyjnym, prowadzona przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne od 2015 roku w ramach europejskiej inicjatywy Valve for Life.

Poprzednie edycje

W pierwszych dwóch edycjach Kampanii eksperci skupiali się na budowaniu świadomości społecznej i działaniach mających na celu zwiększenie dostępności do innowacyjnych metod leczenia zastawki aortalnej - ogromnego problemu związanego ze zwężeniem zastawki aortalnej, na którą cierpi ⅓ pacjentów kardiologicznych w Polsce, głównie seniorów.

Kampania osiągnęła duży sukces, co spowodowało, że dostępność do tych zabiegów dla pacjentów zwiększyła się z 453 w 2015 roku do ponad 1000 w roku 2017 (ok. 27 zabiegów na milion mieszkańców), co jest połową zapotrzebowania polskiego społeczeństwa. W następnej edycji Polskie Towarzystwo Kardiologiczne pragnie podkreślić kolejny palący problem związany z nowoczesnym i skutecznym leczeniem wad zastawkowych serca w Polsce - dostęp do innowacyjnych metod leczenia zastawki mitralnej.

Leczenie zastawek w Polsce

Ośrodków leczących tą innowacyjną metodą jest w Polsce tylko 9. Przodującymi ośrodkami są Warszawa, Zabrze oraz Kraków. O ile zabieg TAVI do zastawki aortalnej wykonuje się głównie u osób starszych, co jest spowodowane uszkodzeniem zastawki związanym z wiekiem, to w przypadku zastawki mitralnej może dojść do zwężenia i uwapnienia płatków oraz pierścienia zastawki w wyniku choroby reumatycznej, co zdarza się nawet w młodym wieku.

Coraz częściej występująca niedomykalność zastawki mitralnej może powstać z powodu uszkodzenia mięśnia lewej komory, np. w wyniku zawału serca. Stąd poważne problemy z zastawką mitralną mogą dotyczyć również osób w sile wieku. Sytuacja związana z dostępnością do zabiegu zastawki mitralnej jest nieporównywalnie gorsza od dostępności do zabiegu zastawki aortalnej. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na konieczność zmiany tej sytuacji w naszym kraju.

Działania w ramach kampanii

W celu uzyskania odpowiedniej skali dotarcia do grupy docelowej organizatorzy zaplanowali działania, które pozwolą na poinformowanie o idei kampanii możliwie największej grupy osób. Wśród planowanych aktywności znalazły się emisje spotów w ogólnopolskich telewizjach. Głównym miejscem informacyjnym o kampanii jest jej strona. Okazją do prezentacji celów, a następnie wyników prowadzonych działań komunikacyjnych będą konferencje prasowe.

Przez dwa miesiące realizowanej kampanii, w największych miastach w Polsce, mieszkańcy podróżujący komunikacją miejską dowiedzą się o niej z citylightów umieszczonych na wiatach przystanków autobusowych oraz w wybranych pojazdach komunikacji miejskiej, w tym między innymi, na monitorach w metrze warszawskim.

Kampania wsparta będzie licznymi działaniami partnerskimi. Wśród naszych partnerów wymienić można sieci aptek, ośrodki medyczne oraz placówki sanatoryjne w których będą kolportowane plakaty oraz ulotki informacyjne.

Organizatorzy

Ogólnopolska kampania Stawka to Życie. Zastawka to Życie organizowana jest w ramach europejskiego programu Valve for Life. Inicjatywa European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI), European Society of Cardiology (ESC), Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN).

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij