Ultrasonografia (USG) to nieinwazyjna technika obrazowania pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Ultrasonografia wykorzystuje ultradźwięki, tj. fale akustyczne o częstotliwościach od 0,5 MHz do 40 MHz.

Szerokie zastosowanie

Ultrasonografia jest powszechnym sposobem obrazowania klinicznego oraz jedną z najszerzej stosowanych metod obrazowania w wykrywaniu i diagnozowaniu chorób. Z biegiem lat możliwości obrazowania diagnostycznego USG znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach – od położnictwa i ginekologii, ortopedii i kardiologii, po wykrywanie raka piersi. Szybkość, skuteczność, opłacalność i nieinwazyjny charakter obrazowania ultrasonografi cznego to tylko niektóre z kluczowych cech, które dały tej technologii przewagę nad innymi metodami obrazowania.

Wykorzystanie ultradźwięków

Nowoczesne skanery ultradźwiękowe są w stanie generować obrazy struktur anatomicznych bardzo szczegółowo w skali szarości oraz przepływu krwi w skali kolorów w czasie rzeczywistym. Ostatnio stosuje się bardziej zaawansowane techniki dopplerowskie i środki kontrastowe, jak Superb Microvascular Imaging (SMI) oraz USG wzmocnione kontrastem (CEUS), w celu skuteczniejszego określenia unaczynienia guza piersi. Pojawiła się również technologia HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), wykorzystująca ultradźwięki jako narzędzie terapeutyczne w leczeniu mięśniaków macicy. W artykule zostały poddane ocenie i omówione wybrane metody diagnostyczne nowoczesnych urządzeń ultrasonograficznych.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij