Szpital Powiatowy im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem powiększył się o nowy oddział rehabilitacji dziennej i stacjonarnej, w którym do zdrowia będą dochodzić pacjenci po przebytych incydentach kardiologicznych.

Placówka w Zakopanem jest pierwszą tak kompleksową jednostką w regionie Podhala. Dzięki inwestycji wartej 3 miliony złotych pacjenci będą mogli otrzymać pomoc w zakresie rehabilitacji dziennej po przebytych incydentach kardiologicznych. W nowoczesnym budynku mieści się dwadzieścia łóżek w dwu- i trzyosobowych salach z węzłem sanitarnym. Przyjęci pacjenci zostaną przeszkoleni m.in. z zakresu dietetyki czy niezbędnej im farmakologii, a nad ich efektywną kuracją pieczę będą sprawowali nie tylko kardiolodzy, ale również dietetycy, diabetolodzy i psychologowie.

Rehabilitacja kardiologiczna jest niezbędna

W Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego rehabilitacja kardiologiczna istnieje już od 2013 r., zrealizowana inwestycja pozwoli jednak leczyć pacjentów w sposób jeszcze bardziej efektywny niż dotychczas. Zdaniem prof. dr. med. Dariusza Dudka, Przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ, to właśnie komplementarna wobec zabiegów rehabilitacja jest kluczowa dla skutecznej prewencji wtórnej.

Intensywny nadzór kardiologiczny w zakopiańskim szpitalu

W placówce medycznej znajduje się również oddział kardiologiczny wraz z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego oraz pracownią hemodynamiki i elektrokardiologii. Dzięki temu jednostka jest w stanie przeprowadzić chorych przez cały proces leczenia, oferując im szeroki wachlarz usług. W ramach współpracy z Centrum Medycznym Arte-Med oraz Instytutem Kardiologii Collegium Medicum UJ szpital realizuje nawet 500 zabiegów na tętnicach wieńcowych, w tym ponad 300 w ostrych zespołach wieńcowych rocznie.

- Od razu po otwarciu pracowni hemodynamiki w oddziale kardiologii w sierpniu 2007 r. zaczęliśmy myśleć o kontynuacji działań, aby pacjent po leczeniu interwencyjnym nie został sam i nauczył się żyć na nowo ze swoją chorobą. Choć następnie udało nam się wygrać konkurs z ramienia NFZ i wkrótce otworzyliśmy oddział rehabilitacji kardiologicznej w na nowo zaaranżowanym miejscu szpitala, nigdy nie porzuciliśmy marzeń o profesjonalnym ośrodku. Dziś możemy więc świętować kolejny już radosny dzień w naszej historii - mówi dyrektor placówki, mgr Regina Tokarz.

Kompleksowe usługi - większe możliwości, skuteczniejsze leczenie

W nowoczesnym ośrodku rehabilitacji dziennej jednocześnie rehabilitowanych będzie aż pięciu chorych dziennie, którzy w ciągu trzech miesięcy skorzystają z usług placówki aż dwadzieścia cztery razy. Tak globalna opieka medyczna stanowi szansę dla 68 tys. mieszkańców powiatu tatrzańskiego, czyniąc z placówki najbardziej kompleksową jednostkę w regionie. Zdaniem prof. dr. med. Stanisława Bartusia, Prezesa Elekta Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, zakopiański szpital stanowi wzorzec nie tylko dla regionalnych jednostek, ale także krajowych. W Polsce bowiem niewiele jest placówek, które w jednym miejscu realizują aż cztery elementy leczenia.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij