Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie wprowadza na Oddział Onkologii Klinicznej czepki chłodzące, redukujące całkowitą utratę włosów podczas chemioterapii.

Terapię można stosować podczas leczenia wszystkich typów nowotworów, poza nowotworami krwi, np. białaczka oraz szpiku kostnego i ośrodkowego układu nerwowego. Utrata włosów jest trudnym problem szczególnie dla kobiet, które w trakcie agresywnego leczenia nowotworu pozbawiane są ważnego atrybutu kobiecości, jakim są włosy. Bardzo często oznacza całkowitą rezygnację z życia zawodowego oraz towarzyskiego. Brak kontaktów z innymi ludźmi prowadzi w dłuższym czasie do obniżonego nastroju a przecież pozytywne myślenie jest kluczowym elementem  w zmaganiach z chorobą nowotworową! Zachowane włosy mogą mieć ogromny wpływ na psychikę, mobilizację sił do walki  z chorobą nowotworową a  tym samym na realne wyleczenie. Badania statystyczne pokazują, że aż 8% kobiet odmawia leczenia ze względu na strach przed utratą włosów. Jet to ogromna liczba Pacjentek, w których strach przed utratą włosów - odarciem z kobiecości, jest tak duży że nie są w stanie podjąć walki o powrót do zdrowia.

Jak to działa?

Systemem Paxman jest w stanie chłodzić skórę głowy u dwóch pacjentek w tym samym czasie. Płyn chłodzący pompowany z urządzenia do silikonowych czepków jest schładzany do temperatury -4 stopni. Taka temperatura pozwala uzyskać optymalną temperaturę skóry głowy, aby terapia była jak najbardziej skuteczna. Czepek silikonowy musi odpowiednio dobrze przylegać do powierzchni głowy, co zapewnia neoprenowy pokrowiec. Chłodzenie rozpoczynamy 30-45 minut przed rozpoczęciem podania cytostatyków. Czepek jest na głowie pacjenta 30 min, przed rozpoczęciem terapii, w trakcie podania leku jak i od 1,5h do 2h po zakończeniu tzw. wlewu, w zależności od rodzaju nowotworu, jak i jakości włosów. Skuteczność urządzenia jest bardzo wysoka i w niektórych przypadkach sięga aż 90%, co oznacza, że jedynie 10% włosów zostaje utracona podczas leczenia.

 - Zapobieganie wypadaniu włosów przy pomocy czepka chłodzącego jest wielką nadzieją dla pacjentów poddawanych leczeniu chemioterapią. Stanowi ważny element leczenia i pomaga w przetrwaniu tego trudnego okresu. Staramy się z całym personelem medycznym, aby Oddział Onkologii Klinicznej był miejscem pełnym empatii, gdzie pacjent każdego dnia może liczyć na indywidualną troskę wychodzącą naprzeciw jego potrzebom. Czepek chłodzący redukujący wypadanie włosów podczas leczenia cytostatykami jest naszym kolejnym krokiem w niesieniu pomocy i  dbaniu o komfort pacjenta. Staramy się podnieść poziom jakości życia osób dotkniętych nowotworem. Z czepka może skorzystać każdy pacjent, który rozpoczyna chemioterapię. Chęć rozpoczęcia tego rodzaju terapii można zgłaszać  swojemu lekarzowi prowadzącemu, ale też każdy lekarz specjalista będzie sygnalizował Pacjentowi możliwość skorzystania z systemu Paxman. Jeśli będzie duża zainteresowanie Pacjentów tym rozwiązaniem postaramy się wyposażyć pozostałe stanowiska do podawania cytostatyków w trybie jednodniowym w czepki redukujące utratę włosów. Warto przypomnieć także, że Szpital Św. Rodziny w ramach leczenia przeciwnowotworowego oferuje kompleksową opiekę w zakresie chemioterapii w skojarzeniu z innymi metodami leczenia miejscowego, m.in. chirurgią onkologiczną, rekonstrukcyjną i onkoplastyczną –  powiedziała lek. med. Monika Dąbrowska – Lekarz Kierująca Oddziałem Onkologii Klinicznej.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij