19 października odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby Dolnośląskiego Centrum Laryngologii - Medicus Clinic we Wrocławiu - jednej z najnowocześniejszych klinik o takim profilu.

Klinika ma powierzchnię 7 tys. m2 i została wyposażona w zaawansowaną aparaturę i sprzęt medyczny. Dzięki temu jest ona najnowocześniejszą placówką laryngologiczną na Dolnym Śląsku, dającą mieszkańcom regionu dostęp do światowych standardów diagnostyki i leczenia.  Medicus Clinic specjalizuje się w kompleksowej diagnostyce oraz leczeniu zachowawczym i operacyjnym schorzeń w obrębie uszu, nosa, gardła i krtani. Klinika przeprowadza rocznie 45 tys. konsultacji laryngologicznych, 13 tys. badań diagnostycznych i ponad 1500 zabiegów chirurgicznych. Medicus Clinic posiada w swojej bazie ponad 160 tys. pacjentów pochodzących nie tylko z Dolnego Śląska, ale też z całego kraju. Co roku przybywa ich około 15 tys. i są to przede wszystkim osoby trafiające do kliniki dzięki rekomendacjom innych pacjentów. Placówka współpracuje z NFZ i przyjmuje również pacjentów, którzy chcą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia. Tak intensywny rozwój sprawił, że placówka, do tej pory mieszcząca się we Wrocławiu w dwóch lokalizacjach: przy ul. Legnickiej 56 i przy ul. Wyszyńskiego 110, zainwestowała w nowoczesną, komfortową i przestronną siedzibę. Mieści się w niej ambulatorium, w którym znajduje się 19 gabinetów lekarskich oraz pracownie diagnostyczne. Na oddziale szpitalnym wraz z blokiem operacyjnym znajduje się 12 pokoi dla 24 pacjentów. Do dyspozycji jest również bistro-cafe, parking oraz apteka. W budynku wkrótce zostanie również uruchomiona klinika chirurgii plastycznej, medycyny estetycznej i ginekologii – Medicus Self. Cały obiekt  przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych i spełnia wszelkie wymogi nowoczesnego szpitala.

- Budynek został starannie zaprojektowany przez biuro architektoniczne JSK-Architekci Oddział Wrocławski pod kierownictwem architekta Piotra Burego. Prace koncepcyjne i projektowe trwały 14 miesięcy. Wspólnie z całym zespołem Medicus Clinic włożyliśmy w jego powstawanie bardzo dużo czasu i zaangażowania. Wszystko po to, aby czuli się tu doskonale zarówno pacjenci jak i pracownicy - mówi dr n.med. Maciej Mazur, prezes spółki Medicus.

Generalnym wykonawcą kliniki jest wrocławska firma Alfa-Dach, która wybudowała ją w ciągu 22 miesięcy. Klinika mieści się przy placu Strzeleckim, w starej części wrocławskiego Nadodrza, położonej blisko centrum i doskonale skomunikowanej z całym miastem.

– Nadodrze to dzielnica pełna planów rozwoju, inicjatyw mieszkańców i działalności pozarządowych. Wybierając to miejsce na naszą siedzibę wpisaliśmy się w miejski program jej rewitalizacji - mówi dr n.med. Maciej Mazur, prezes spółki Medicus.

Światowe standardy diagnostyki i leczenia

Medicus Clinic dysponuje nowoczesnymi gabinetami laryngologicznymi, pulmonologicznymi i alergologicznymi, wyposażonymi, m.in. w specjalistyczne unity z kamerami i endoskopią umożliwiającą szczegółowe badanie uszu, nosa, zatok, krtani i nosogardła pacjenta. Obraz endoskopu widoczny jest od razu na monitorze i rejestrowany w programie, co pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy, stworzenie skutecznego planu leczenia i kontrolę jego przebiegu.

Klinika wyposażona jest w rozwiązania medyczne najnowszej generacji, m.in. tomograf komputerowy oraz sprzęt do diagnostyki endoskopowej i chirurgii w technologii 3D.

- Dzięki niej lekarz ma możliwość precyzyjnego zobrazowania przestrzennych struktur nosa, zatok, uszu, lepszą wizualizację struktur anatomicznych, co zapewnia precyzyjne usunięcie zmian chorobowych oraz minimalizację ryzyka powikłań – mówi dr hab. Wojciech Gawron, ordynator Medicus Clinic.

Medicus Clinic, jako jeden z nielicznych ośrodków laryngologicznych w Polsce posiada również nawigację śródoperacyjną.

- Gwarantuje ona precyzyjne i bezpieczne dla pacjenta wykonanie zabiegów operacyjnych, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla chirurga, takich jak zatoki, czy podstawa czaszki, a także u pacjentów wcześniej operowanych, u których anatomia jest zmieniona na skutek przebytych operacji. Użycie nawigacji istotnie minimalizuje ryzyko powikłań. Nie należy zapominać jednak, że najlepszej nawet technologii nie zastąpi doświadczenie i umiejętności lekarza - mówi dr n. med. Aleksandra Sztuka-Banel, lekarz otolaryngolog w Medicus Clinic. Kolejną naszą innowacją jest wolumetryczny tomograf komputerowy, którego dawka promieniowania RTG jest 15-krotnie niższa w stosunku do tradycyjnych badań tomograficznych. Pozwala nam to na szybkie postawienie diagnozy i natychmiastowe wdrożenie właściwego planu leczenia, bez konieczności wykonywania badania CT w innych placówkach - dodaje.

W klinice są też nowoczesne pracownie, m.in. USG, kabiny ciszy wykonane z  akustycznych paneli o najwyższej zdolności izolacji i minimalizacji pogłosu, profesjonalna komora badawcza – tzw. klatka Faradaya do przeprowadzania obiektywnych badań słuchu, szczególnie u dzieci. Na miejscu jest również pracownia badania narządu równowagi oraz sala do kinezyterapii, czyli rehabilitacji pacjentów z zawrotami głowy.

W Medicus Clinic znajduje się również pierwsza na Dolnym Śląsku pracownia doboru implantów słuchowych. Pacjenci z implantem mogą w klinice uzyskać profesjonalną opiekę i pomoc techniczną w razie problemów z urządzeniem, bez konieczności podróżowania do odległych ośrodków, w których zostali zoperowani. Medicus ma pod swoją opieką ok. 5 tys. pacjentów z implantami słuchowymi.

Oddział szpitalny XXI wieku

Oddział szpitalny dysponuje 12 przestronnymi pokojami dla 24 pacjentów, każdy z łazienką, telewizorem LCD, monitoringiem, systemem przywoławczym, klimatyzacją i wentylacją. Wszystkimi funkcjami w pokoju pacjent może sterować nie wstając z łóżka za pomocą tabletu. Indywidualnie dobrane posiłki przygotowuje bistro na terenie obiektu.

– Nie zapomnieliśmy o naszych najmłodszych pacjentach. Czekają na nich specjalnie przystosowane łóżka i strefa dla dzieci z zabawami interaktywnymi – podkreśla dr hab. Wojciech Gawron.

Klinika zaprojektowana i wybudowana została jako inteligentny budynek oraz zarządzana jest przez indywidualnie zaprojektowany system informatyczny. W całym budynku nowoczesny system wentylacji mechanicznej zapewnia wysoki poziom czystości powietrza, w szczególności na salach operacyjnych, gdzie powietrze wymieniane jest 20 razy na godzinę. Woda doprowadzana do budynku jest naświetlana promieniowaniem UV, które unieszkodliwia bakterie.

Kadra lekarska

Medicus Clinic tworzy zespół lekarzy, specjalistów z różnych dziedzin z długoletnią praktyką i dużym dorobkiem naukowym. Klinika współpracuje też z wybitnymi specjalistami z zagranicy.

– Wierzymy, że nasza wizja kliniki jest najlepszą odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania wrocławian i Dolnoślązaków. W naszej klinice profesjonalizm i empatia przenika się z najnowocześniejszymi technologiami, tworząc wyjątkową przestrzeń dla zdrowia – podsumowuje dr n.med. Maciej Mazur, prezes spółki Medicus.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij