12 września w Poznaniu dokonano pierwszych w Polsce operacji zmniejszenia żołądka przeprowadzonych metodą przezustną (bez otwierania jamy brzusznej). Zabiegi zostały przeprowadzone na oddziale chirurgii Szpitala Miejskiego im F. Raszei w Poznaniu.

Pionierskiego zabiegu dokonali - dr Gontrand Lopez-Nava, jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie endoluminarnego zwężania żołądka oraz dr Aleksander Sowier, pioniera tej metody w Polsce. Przeprowadzone operacje mogą stać się przełomem w leczeniu patologicznej otyłości i wynikającymi z niej chorobami metabolicznymi (np. cukrzycy). Każdy z zabiegów trwał ok. 1,5 godziny.

Skuteczność i bezpieczeństwo

W Polsce pierwsze klasyczne (pełne otwarcie jamy brzusznej) operacje bariatryczne były wykonywane już pod koniec lat 70-tych. Rewolucja w tej dziedzinie nastąpiła w latach 90-tych, wraz z wprowadzeniem techniki laparoskopowej. Obecnie operacja zmniejszenia żołądka jest jedynym skutecznym i trwałym sposobem postępowania u chorych z otyłością olbrzymią, z której na świecie korzystają dziesiątki tysięcy chorych rocznie. Do tej pory jednak zabieg wiązał się z koniecznością przezskórnego dotarcia do wnętrza jałowej jamy brzusznej, a co za tym idzie zwiększonego ryzyka powikłań oraz długiego czasu rekonwalescencji. W odróżnieniu od dotychczas wykorzystywanych metod, do przeprowadzenia zabiegu endoskopowego w poznańskim szpitalu wykorzystano specjalną głowicę OverStitch, która wprowadzona została do żołądka pacjenta przez usta. Następnie żołądek został zszyty od wewnątrz w celu zmniejszenia jego objętości. Cały proces odbył się bez otwierania jamy brzusznej pacjenta. Jak podkreślają lekarze, operacja zmniejszenia żołądka z wykorzystaniem gastroskopu cechuje się dużą skutecznością w walce z otyłością, jednocześnie będąc znacznie mniej ryzykowną niż dotychczas przeprowadzane operacje bariatryczne.

– Metoda endoskopowa jest mało inwazyjna dla organizmu pacjenta, dzięki czemu w znacznym stopniu ogranicza ryzyko powikłań związanych z naruszaniem powłok brzusznych. W efekcie proces rekonwalescencji u operowanego przebiega bardzo szybko – pacjent może opuścić szpital nawet w ciągu doby po przeprowadzeniu zabiegu oraz szybko wrócić do codziennych zajęć – opowiada dr Aleksander Sowier.

Nowe możliwości w walce z otyłością

Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia, obecnie w Polsce ponad 60% mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce cierpi na nadwagę lub otyłość. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku dzieci i młodzieży. Szacuje się, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, zaś odsetek 11-latków z nadwagą w Polsce już teraz jest najwyższy na świecie. Otyłość jest bardzo groźną chorobą, którą Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła do najgroźniejszych chorób przewlekłych. Nieleczona może bowiem skutkować m.in. chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2, czy zaburzeniami hormonalnymi.

Aktualnie w Polsce rocznie operowanych jest około 800 pacjentów chorujących na otyłość. Zastosowana w Poznaniu metoda, zrealizowana przez polskiego lekarza, pod okiem jednego z najbardziej cenionych na świecie specjalistów otwiera możliwość leczenia endoskopowego dla wielu polskich pacjentów zmagających się z tą przypadłością. Jest to dla nich często jedyny sposób na walkę z otyłością, a dzięki poznańskim chirurgom, będą teraz mogli uniknąć niepotrzebnego ryzyka i związanego z nim stresu.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij