Warunkiem bezpiecznej ultrasonografii jest odpowiedni poziom kompetencji lekarzy. Umiejętność wykonania badania i prawidłowa interpretacja obrazu klinicznego to cele, do których powinien zmierzać każdy lekarz na oddziale intensywnej terapii.

W ostatnich latach ukazało się wiele prac, które zakwestionowały przydatność znaczącej liczby stosowanych
dotąd inwazyjnych metod monitorowania, takich jak np. pomiar ośrodkowego ciśnienia żylnego (OCŻ) czy ciśnienia zaklinowania w tętnicy płucnej. Wykazano również, że coraz powszechniej stosowane od niedawna techniki oparte na termodylucji przezpłucnej i bioimpedancji mają wiele ograniczeń. Ultrasonografia umożliwia przyłóżkową i wszechstronną diagnostykę serca. Pozyskane w trakcie badania informacje mogą stanowić znakomite uzupełnienie badania fizykalnego i inwazyjnych badań układu krążenia. Do niedawna badanie echokardiograficzne wykonywane było wyłącznie przez kardiologów. Od kilku lat po tę metodę diagnostyczną sięgają również anestezjolodzy i lekarze medycyny ratunkowej. Zwykle lekarze tych specjalności dokonują ultrasonograficznej oceny serca, aby zidentyfikować przyczynę ostrej niewydolności krążenia, gdy nie jest możliwa natychmiastowa pomoc wykwalifikowanego echokardiografisty. Trafnie postawiona w oparciu o badanie echo diagnoza może zmienić postępowanie terapeutyczne i losy chorego.

Przejdź do artykułu

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij