21 czerwca w Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie "From Connected Health to Digital Health", spotkanie posłów, lekarzy, przedstawicieli rynku e-health, w tym start-upów.

Podczas spotkania Polacy zaprezentowali nowoczesne rozwiązanie HoloLens pozwalające za pomocą hologramu prowadzić projektowanie i symulacje najbardziej skomplikowanych zabiegów kardiologicznych na ludzkim sercu. Pierwszy raz na świecie udało się przeprowadzić międzynarodowa holograficzną teletransmisję tak, aby każdy użytkownik okularów mógł w czasie rzeczywistym widzieć ten sam obraz. To przełomowy moment dla konsultacji medycznych między operatorami z całego świata.

- Dzisiaj po raz pierwszy udało nam się uzyskać holograficzny obraz na podstawie tomografii komputerowej pacjenta z wadą serca, który został zrekonstruowany w okularach HoloLens. Ten hologram można zwiększać, zmniejszać, rotować, oglądać z dowolnej strony dzięki okularom Microsoftu. Dodatkowo można uzyskać dowolne przekroje serca, co więcej, ten obraz może być widoczny na kilku okularach jednocześnie. Pozwala to na konsultacje, tzw. kominki medyczne – komunikacje wielospecjalistyczne. Osoby te mogą znajdować się w różnych miejscach świata i dyskutować nad strategią zabiegu - tłumaczy prof. Dariusz Dudek,

Przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.Prof. Dariusz Dudek jest pionierem na skalę europejską w rozwoju technologii e-health. HoloLens to przełomowa technologia, która umożliwia w tym samym czasie kilku specjalistom oglądanie zrekonstruowanego na podstawie tomografu obrazu serca w formie hologramu jednocześnie z aktywną dyskusją w czasie rzeczywistym. Dołożenie do tego nadchodzącej rewolucji technologicznej, jaką będzie sieć 5G w Europie, spowoduje, że w najbliższym czasie będziemy mogli odstąpić od klasycznych ekranów i monitorów w rozmowie video lub telefonicznej na rzecz Hololens.

Technologia Hololens w medycynie przyczyni się do bardzo szybkiego udoskonalania operacji i zabiegów wykonywanych na ludzkim sercu. Będzie można wykonywać je skuteczniej, częściej i przez wykwalifikowanych lekarzy. A pacjenci zyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów na świecie.

Była to pierwsza taka prezentacja, podczas której w okularach HoloLens zrekonstruowano obraz holograficzny.

- Dokonaliśmy pierwszej transmisji na żywo z użyciem augmented reality. Transmisja odbyła się między instrumentem HoloLens w Krakowie a trzema instrumentami w Belgii. Odbyło się to w czasie debaty European Internet Forum. Widzowie okazali bardzo duże zainteresowanie naszą technologią - tłumaczy Ralf Saykiewicz, członek zarządu MedApp SA.

- Dzisiaj pokazaliśmy, że na kilku Hololensach jest możliwość oglądania równoczasowego tego samego obrazu, dlatego konsultanci mogą pracować w różnych częściach świata na tym samym obrazie. To dla nas, kardiologów niezwykle ważne przy wyborze najlepszych dla danego pacjenta metod postępowania. Kolejny etap jest taki, aby stworzyć bibliotekę baz danych dostępnych dla operatorów na podstawie realnie przeprowadzonych zabiegów, gdzie system będzie podpowiadał, które rozwiązania są najlepsze. Dopiero kolejnym etapem jest to, że system będzie już tak inteligentny, że sam będzie stymulował najbardziej optymalne rozwiązanie korzystając ze sztucznej, samouczącej się inteligencji - tłumaczy prof. Dudek.

Szybki postęp i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań jest możliwy dzięki współpracy trzech obszarów: biznesu, nauki i innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych.

- Ta technologia pokazana dzisiaj w Brukseli dokumentuje, że jest możliwa w zakresie eHealth diagnozowanie i planowanie strategii zabiegowej równoczasowo przez wiele ośrodków tylko i wyłącznie dzięki pełnej cyfryzacji Europy. Dostęp do tych technologii usprawni całkowicie możliwość wielodyscyplinarnych i wieloośrodkowych konsultacji w czasie rzeczywistym. Można powiedzieć, że przeszliśmy dziś z etapu filmu Gwiezdne Wojny do rzeczywistości tu i teraz - uśmiecha się prof. Dudek. - Pracujemy nad tym, aby nasze rozwiązanie jak najszybciej mogło być stosowane w codziennej praktyce klinicznej. Jeśli będziemy budować bazy danych pacjentów oparte na danych z obrazów, zastosowanych terapii i wyników leczenia, a system będzie się ich uczył, to w ciągu 2-3 lat system nie będzie nam tylko pokazywał obrazu, ale również podpowiadał, jak na podstawie tysiąca przypadków wykrytych w całej Europie lub na świecie, taki pacjent może być leczony najbardziej efektywnie - wyjaśnia prof. Dudek.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij