Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu jako pierwsze w Polsce wdrożyło kompleksowy system monitorowania temperatury. Technologia pozwala zadbać o odpowiednie warunki magazynowania i transportu leków.

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu jako pierwsze w Polsce korzysta z kompleksowego systemu monitorowania temperatury. Technologia M2M opracowana przez firmę Blulog pozwala zadbać o odpowiednie warunki  magazynowania i transportu leków, a przede wszystkim odciążyć personel, który nie musi już samodzielnie kontrolować łańcucha zimna.

Leki, szczepionki, krew i inne materiały biologiczne są niezwykle wrażliwe na wahania temperatury, a tym samym muszą być przechowywane oraz transportowane w ściśle określonych warunkach – ich monitorowanie jest konieczne w trybie 24/7.

W razie kontroli, polskie szpitale i inne podmioty lecznicze powinny  przedstawić historię przechowywania lub transportu poszczególnych medykamentów. Najczęściej korzystają one obecnie z termometrów wymagających „ręcznej” ewidencji warunków  lub rejestratorów temperatury, które należy  podłączyć do komputera, aby dokonać odczytu. Nadzór łańcucha chłodniczego może być jednak w pełni zautomatyzowany, nie wymagając stałego zaangażowania personelu – zespół podejmuje odpowiednie działania dopiero wtedy, gdy wystąpi sytuacja alarmowa.

Autorski system monitoringu temperatury działa w technologii M2M (machine to machine). Rejestratory wielkości karty kredytowej wykonujące pomiary co 10 minut, jednorazowa bateria na cały czas pracy, szyfrowanie danych magazynowanych w intuicyjnej aplikacji oraz gwarancja dokładności odczytów temperatury w całym zakresie pracy – tak w skrócie prezentuje się rozwiązanie wprowadzone na rynek przez Polaków.

Dzięki zastosowaniu w DCO kompleksowego systemu monitorowania opracowanego przez firmę Blulog, leki cytostatyczne sporządzane w Pracowni Przygotowywania Leków Cytostatycznych DCO są dostarczane do pobliskiego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu w warunkach ściśle kontrolowanych i udokumentowanych. Nowy system pozwala także na w pełni zautomatyzowany nadzór nad warunkami transportu produktów leczniczych do fili zamiejscowych DCO - w Legnicy (ponad 70 km) oraz w Jeleniej Górze (ponad 110 km). Dzięki wdrożeniu, szpital może tym samym gwarantować utrzymanie najwyższej jakości przewożonych preparatów.

Wdrożenie kompleksowego systemu monitorowania temperatury od Blulog pozwala DCO obecnie:

  • szczegółowo monitorować i analizować warunki w każdym „wrażliwym” obszarze szpitala - począwszy od magazynów aptecznych, poprzez oddziały szpitalne, pracownie diagnostyczne, blok operacyjny, gabinety i poradnie, po laboratorium. System nadzoruje też warunki w szpitalnej serwerowni;
  • wdrożyć nowe standardy – personel odpowiedzialny za skuteczność leków zyskał nowe narzędzie monitorowania, otrzymując dane pozwalające optymalizować pracę urządzeń chłodniczych i klimatyzatorów;
  • lepiej wykorzystać zasoby ludzkie – personel dotychczas odpowiedzialny za nadzór nad warunkami.

Monitoring temperatury odbywa się dzięki wykorzystaniu dwóch technologii:

  • NFC (krótko zasięgowy przesył danych –  używany w płatnościach zbliżeniowych), wykorzystywany w DCO podczas transportu leków. Informacja o przerwaniu łańcucha chłodzenia jest przekazywana za pośrednictwem diod.
  • RF/NFC (wzbogacony o radiową transmisję danych), zastosowany na terenie szpitala.  W przypadku przekroczenia zakresu temperatur, system natychmiast wysyła SMS lub e-mail do wskazanej osoby.

Odczytu pomiaru zawsze można też dokonać ręcznie, przy użyciu smartfona wyposażonego w dedykowaną aplikację.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij