22 marca 2017 r. w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Personelu Medycznego przy Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie odbyło się wyjazdowe zebranie naukowo-szkoleniowe Śląskiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Na zaproszenie Dyrektora Szpitala dr n. med. Józefa Kurka w spotkaniu udział wzięli wybitni lekarze. Wykłady poprowadzili profesorowie Józef Dzielicki, Antoni Stadnicki,  Maciej Michalik, Marek Jackowski, Wiesław Tarnowski, Zbgniew Lorenc. Można powiedzieć, że sławy polskiej chirurgii zagościły w Jaworznie.

Nadto, w spotkaniu uczestniczył Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chirurgów prof. Paweł Lampe oraz Prezes elekt prof. Krzysztof Paśnik.

Tematem wiodącym spotkania były możliwości i wyzwania współczesnej laparoskopii. Jak powiedział dr Ryszard Maciejowski, Koordynator Ośrodka: „Niewydolność wpustu żołądka i przepukliny rozworu przełykowego jest to dolegliwość, która dotyka coraz większą ilość osób, z którą coraz częściej spotykają się lekarze w codziennej pracy. Najczęściej jedyną metodą wyleczenia jest zabieg operacyjny.”

W trakcie spotkania przeprowadzone zostały warsztaty chirurgiczne z transmisją

on-line z bloku operacyjnego do sali konferencyjnej. Uczestniczący w warsztatach młodzi lekarze mieli okazję zobaczyć na żywo zabieg operacyjny i analizować go na bieżąco. Tego typu zabiegi wykonywane są już na co dzień w jaworznickim szpitalu.

Podczas spotkania była możliwość symulacji operacji laparoskopowych na trenażerach. Dodatkowo przedstawiony został najnowocześniejszy sprzęt chirurgiczny w technologii 3D. Uczestniczący w spotkaniu profesorowie, specjaliści wysokiej klasy zaprezentowali najnowsze metody diagnostyki i leczenia choroby refluksowej.

Spotkanie zakończyła wspólna dyskusja na temat unikalnych metod wykonywania zabiegów operacyjnych w tego typu schorzeniach oraz plany rozwoju Polskiego Towarzystwa Chirurgów.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij