Warszawski Instytut Kardiologii nawiązał współpracę z kliniką ISMETT w Palermo w zakresie rozwoju oprogramowania Remedizer. Aplikacja ta służy do monitorowania pacjentów z wszczepionymi pompami wspomagającymi pracę serca.

Remedizer jest aplikacją medyczną do zdalnej opieki nad pacjentami po zakończeniu hospitalizacji, która powstała we współpracy z lekarzami Instytutu Kardiologii.
Obecnie aplikacja jest testowana przez kilkunastu pacjentów Instytutu Kardiologii po operacjach wszczepienia mechanicznych pomp wspomagających pracę serca typu LVAD. Pacjenci za pomocą urządzeń mobilnych samodzielnie monitorują parametry pompy oraz podstawowe parametry zdrowotne: ciśnienie tętnicze, wagę i temperaturę ciała oraz krzepliwość krwi. Ponadto, kontrolują przyjmowane lekarstwa, ich dawki, godziny przyjęcia lub interakcje z innymi lekami.

Aplikacja jest prosta w obsłudze. Pacjent może samodzielnie wprowadzać poszczególne wartości. Dane są automatycznie przesyłane do centrum monitorowania, gdzie osoba koordynująca przebieg leczenia dokonuje ich wnikliwej oceny. Jeśli parametry są niepokojące lekarz podejmuje stosowne decyzje - np. o przyjęciu leku, wizycie u specjalisty bądź leczeniu szpitalnym. Istotą aplikacji jest również możliwość synchronizacji z wyposażonymi w technologię bluetooth: ciśnieniomierzami, termometrami czy glukometrami.

Zastosowane monitorowanie jest unikatowe w skali światowej. Dotychczas opieka i nadzór nad pacjentami ze wspomaganiem pracy serca opierała się na wizytach kontrolnych i telefonicznym kontakcie. Remedizer usprawnia kompleksową opiekę i ułatwia kontrolę pacjenta w czasie rzeczywistym. Dla chorych jest narzędziem dającym swobodę i poczucie bezpieczeństwa na nieporównywalnie wyższym poziomie.
Współpraca z Mediterranean Institute for Transplantation and Advanced Specialized Therapies ma na celu rozszerzenie funkcjonalności aplikacji Remedizer.
- Chcielibyśmy, żeby zastosowane w aplikacji rozwiązania telemedyczne dostępne były również dla innych, przewlekle chorych pacjentów, np.: chorych na cukrzycę, po przebytych zawałach czy udarach. Telemedycyna jest doskonałym  rozwiązaniem, które wspiera opiekę nad pacjentem. Wierzymy, że podejmowanie wspólnych działań oraz wymiana doświadczeń w zakresie innowacyjnych rozwiązań telemedycznych ze specjalistami z Mediterranean Institute for Transplantation and Advanced Specialized Therapies, będą kluczowe dla rozwoju oprogramowania oraz przyniosą wymierne efekty leczenia pacjentów - zapewnił dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, prof. nadzw. IK - dyrektor Instytutu Kardiologii.

Pomysłodawcami i twórcami oprogramowania są: Jarosław Szymański, kierownik zespołu perfuzjonistów z Instytutu Kardiologii oraz Michał Jakubowski, pacjent będący pod opieką Instytutu Kardiologii, a jednocześnie przedstawiciel producenta oprogramowania.
Testowaną w Instytucie Kardiologii aplikacją zainteresowane są również inne szpitale. - Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami w szpitalach w całej Polsce jaki i za granicą. Zakres zastosowań tej aplikacji jest bardzo szeroki - zaznaczył Michał Jakubowski.

Źródło: ikard.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij