Lekarze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu wraz z lekarzami ze Szpitala MSW w Szczecinie przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg połączenia trzustki z przewodem pokarmowym przy wykorzystaniu endosonografii i endoskopii.

Innowacyjność i unikalność metody zastosowanej podczas zabiegu polega na połączeniu trzustki z przewodem pokarmowym przy wykorzystaniu połączonej technologii endosonografii i endoskopii. Duża, samorozprężalna metalowa proteza (metalowa siatka ze specjalnym pokryciem), która ma udrożnić przewody trzustkowe, została wprowadzona do organizmu pacjenta przez jamę ustną. Jest to pierwszy tego typu zabieg w Polsce. W Europie tego typu zabiegi zaliczane są do pionierskich. Połączenie endoskopii i ultrasonografii daje możliwość przeprowadzenia zabiegów metodami, które jeszcze parę lat temu nie były możliwe.

Chirurgia zabiegowa rozwija się w kierunku zabiegów małoinwazyjnych, wysokospecjalistycznych. Cieszę się, że szpital im. Raszei w Poznaniu ma możliwość aktywnie uczestniczyć w tym procesie – mówi dr Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej. Trzustka jest narządem, który produkuje sok ułatwiający trawienie pokarmów. W wyniku stanów zapalnych w skrajnych przypadkach może dochodzić do zamknięcia przewodów dostarczających ten sok do układu pokarmowego. W takich przypadkach przewód znacznie się poszerza. Dotychczas, aby wykonać zabieg należało przeprowadzić klasyczną, dużą operację. Rozcięcie powłok brzusznych zwiększało ryzyko powikłań, co jest o tyle istotne, że trzustka trudno się goi. Leczenie chirurgiczne tradycyjną metodą jest więc długotrwałe i uciążliwe dla pacjenta.

W opinii dr. Aleksandra Sowiera, małoinwazyjne leczenie chirurgiczne jest lepsze niż zachowawcze czy tradycyjne operacje. – Skalpel zarezerwowany jest już tylko do niektórych rodzajów zabiegów. Techniki endoskopowe ograniczają dyskomfort pacjentów, pozwalają na przeprowadzenia zabiegów z nieznaną wcześniej precyzją – podkreśla dr Sowier. Rocznie w Szpitalu Raszei wykonywanych jest ok. 4000 zabiegów w tym ponad 1000 wysokospecjalistycznych zabiegów małoinwazyjnych. Zabiegi tego typu pozwalają skrócić czas rekonwalescencji do minimum. Krótszy okres rehabilitacji to korzyść nie tylko dla pacjentów po zabiegu, ale także oczekujących na zabieg.

– Jeżeli przyjmujemy pacjenta w dniu operacji, a na drugi dzień wypisujemy go  do domu, to stwarzamy miejsce dla kolejnego – potwierdza dr Sowier. Warto podkreślić, że stosowanie nowoczesnych technik zabiegowych przyczynia się do skrócenia okresu oczekiwania przy jednoczesnej możliwości wykonywania pilnych zabiegów ratujących życie, które muszą być realizowane pozaplanowo.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij