Rozmowa z prof. dr. hab. med. Dariuszem Dudkiem, kierownikiem II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jakie technologie związane z kardiologią planują Państwo zaprezentować w trakcie warsztatów NFIC?

Będziemy pokazywali już nie tylko klasyczne stenty, choć te metalowe również są coraz bezpieczniejsze, dają coraz lepsze efekty leczenia i nie możemy o nich zapominać. Widzimy jednak, że większość producentów na świecie oferuje dzisiaj stenty bioresorbowalne, wchłanialne. Obecnie na rynku jest dostępnych kilka różnych stentów wchłanialnych o różnej konstrukcji, wykonanych z różnych materiałów. Z tego względu mają one zróżnicowany czas wchłaniania oraz inną zdolność i siły do rozszerzania naczyń. Obiecujące są jednak wyniki zaawansowanych badań na temat udoskonalania technologii tych stentów, w tym zmniejszenia ich grubości,
łatwiejszego ich dostarczania, szybszego wchłaniania. Widać, że nadciąga rewolucja, a stenty metalowe za parę lat w całości zostaną zastąpione przez stenty resorbowalne o zróżnicowanej konstrukcji.
Dokonuje się także duży postęp w zakresie technologii urządzeń stosowanych przy zabiegach zastawek. Na przykład zastawki TAVI, czyli te do pozycji aortalnej, są coraz lepsze, mniejsze, szczelniejsze, mają węższe systemy dostarczania, powodują mniejszą traumatyzację organizmu – zaprezentujemy je w trakcie NFIC. Pojawiają się też nowe rozwiązania w zakresie leczenia przezskórnego, z małym cięciem, przez pachwiny – dla zastawki mitralnej oraz rozwijane są programy leczenia zastawki płucnej i trójdzielnej. Wszystkie te tematy i metody naprawcze w zakresie zabiegów zastawkowych omówimy w trakcie warsztatów. Ostatnia, niezwykle ważna dla nas rzecz to zbudowanie jeszcze mocniejszego programu „Szkół Serca” i „Klubu Pacjenta” tak, by dobrze zorganizowane grupy pacjentów mogły realnie uczestniczyć w programach profilaktyki i tworzeniu rozwiązań istotnych dla własnego leczenia. Zależy nam, aby zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego organizacje pacjentów miały w Polsce jeszcze mocniejszy i skuteczny wpływ na kształt terapii medycznej.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij