Szpital Śląski w Cieszynie będzie miał lądowisko - Ogólnopolski Przegląd Medyczny

Cieszyński szpital otrzymał blisko 5 mln zł dotacji, która pozwoli na realizację lądowiska dla helikopterów sanitarnych oraz wyposażenie w nową aparaturę medyczną Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Zapewnienie przez oddziały ratunkowe całodobowych lądowisk dla służb ratowniczych jest jednym z wymogów, jaki nałożyło na szpitale rozporządzenie Ministra Zdrowia z 3.11.2011 r. To dlatego Szpital Śląski od dwóch lat starał się o pozyskanie środków na realizację tej ważnej dla mieszkańców regionu inwestycji. Cieszyńska placówka została wybrana przez ministerstwo w postępowaniu konkursowym, w którym startowało 90 jednostek i otrzymała aż 50 punktów, co dało wysokie, 7. miejsce na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania.

Sukces ten był możliwy dzięki precyzyjnemu przygotowaniu szpitala do inwestycji oraz dobrze opracowanemu wnioskowi o dofinansowanie. Nowoczesne lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zostanie wybudowane na dachu Pawilonu Łóżkowego szpitala cieszyńskiego końcem 2017 r.

To jednak nie jedyna inwestycja, jaka została zaplanowana w ramach projektu. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zyska m.in. nowoczesny aparat rentgenowski oraz aparat USG, co poprawi jakość badań diagnostycznych. Dzięki zakupowi niezbędnych urządzeń i sprzętu medycznego w oddziale utworzone zostanie dodatkowe stanowisko w ramach wstępnej intensywnej terapii.

Jak zaznacza Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego, dzięki rozbudowie infrastruktury placówka nie tylko osiągnie pełną funkcjonalność, ale też będzie jeszcze lepiej skomunikowana oraz zwiększy dostępność do świadczonych usług medycznych dla wszystkich mieszkańców regionu.

- Budowa lądowiska pozwoli na jeszcze bardziej efektywne niesienie ratunku i możliwość podjęcia natychmiastowych działań na rzecz osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, np. ofiar niebezpiecznych wypadków. Zapewnienie usług ratownictwa medycznego 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę jest niezwykle ważne w przypadku powiatu cieszyńskiego, w którym przebywa nie tylko lokalna społeczność, ale również duża liczba osób przyjezdnych – zaznacza dyrektor Czesław Płygawko.

Dodatkowe prace

Przy okazji realizacji przedsięwzięcia, budynek Pawilonu Łóżkowego przejdzie modernizację zabezpieczeń przeciwpożarowych. Cześć prac będzie sfinansowana ze środków samorządu powiatu cieszyńskiego. Cieszyński szpital uzyskał już liczne decyzje administracyjne, przygotował stosowną dokumentacje projektową i uzyskał pozwolenie na budowę. W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa o dofinansowanie z Ministerstwem Zdrowa oraz ogłoszone będą przetargi na realizację inwestycji. Zgodnie z założeniem, pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Szpital stawia na rozwój Cieszyńska placówka sukcesywnie stara się poprawiać warunki leczenia stwarzane mieszkańcom regionu, co doceniają również krajowe instytucje. Warunki geograficzne oraz wysoka jakość świadczonych usług medycznych przyczyniły się do uznania Szpitala Śląskiego za placówkę pełniącą strategiczne funkcje dla zabezpieczenia przeciwepidemiologicznego południowej części kraju. Przypomnijmy, że szpital m.in. przeszedł wszystkie wymagane weryfikacje oraz otrzymał specjalistyczny sprzęt, pozwalający na walkę z chorobami niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij