W Polsce funkcjonuje formalnie ok. 200 szpitalnych oddziałów ratunkowych. W ocenie Nadzoru Krajowego Medycyny Ratunkowej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej tylko 130-150 z nich spełnia wymagane kryteria.

SOR-y obciążone dużą liczbą pacjentów nie są w stanie ich zabezpieczyć z powodu zbyt małej liczby personelu. W szpitalnych oddziałach ratunkowych powinno pracować więcej lekarzy i pielęgniarek. Niestety, kwota ryczałtu dobowego, który pokrywa około 30-50% kosztów funkcjonowania SOR-ów, nie daje takich możliwości. Entuzjastyczne początki medycyny ratunkowej w Polsce w zderzeniu z rzeczywistością rozczarowują zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

– SOR-y są poważnym wyzwaniem menadżerskim dla szpitali i nie wszyscy dyrektorzy potrafią temu
sprostać. Najczęściej podnoszonym argumentem jest niewystarczające finansowanie. To prawda. Pierwotną przyczyną tego stanu było błędne wyobrażenie dawnych urzędników i decydentów ministerstwa o SOR-ach, jako o „trochę większych ambulansach ratunkowych”. Uznano, że wystarczy je finansować w trybie wyznaczanych stałych ryczałtów. I tak zostało do dziś. Nie uwzględniano rzeczywistych kosztów funkcjonowania tych oddziałów, co utrudniało, a czasem wręcz hamowało ich rozwój i istnienie. Potrzebne były m.in. zmiany legislacyjne – mówi prof. Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Zobacz więcej

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij