Dialog techniczny i konkurencyjny w ochronie zdrowia - Ogólnopolski Przegląd Medyczny

Zamówienia publiczne stanowią ważny instrument stymulowania gospodarki. Docenia to Komisja Europejska, przeznaczając od kilku lat środki na dofinansowywanie różnych programów, których celem jest odejście od tradycyjnych zamówień.

W zależności od źródła, ocenia się, że przez zamówienia publiczne przechodzi co roku 16%1 lub 19%2 PKB krajów członkowskich Unii Europejskiej. W 2013 roku wartość PKB wyniosła 13 bilionów euro (10 do potęgi dwunastej). Oznacza to (nawet przy założeniu niższego z podanych wskaźników), że do gospodarki krajów członkowskich przez zamówienia publiczne wpłynęła kwota w wysokości 2,09 biliona euro.

Zakupy oparte na najniższej cenie całkowicie zdominowały zamówienia w Polsce, w tym zamówienia w ochronie zdrowia. Dane z lat 2003-2006 pokazują, że w 91,1% przypadków kryterium stanowiła cena, w 10,4% – warunki płatności, a w 26,6% – jakość zaoferowanego towaru czy usługi.

Innowacje w zamówieniach (innovation in procurement) polegają na wykorzystaniu nowych instrumentów do przeprowadzania zamówień. Kategoria ta mieści w sobie zarówno e-zamówienia (np. wykorzystanie portali internetowych do przyjmowania ofert), jak i nowe procedury umożliwiające zakup rozwiązania (np. dialog konkurencyjny).

Zobacz więcej

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij