Zabezpieczenie sterylnych wyrobów medycznych przed kontaminacją wymaga użycia odpowiedniego opakowania. Zgodnie z definicją podaną w normie PN-EN ISO 11607-1 jest to system bariery sterylnej, czyli minimalnego opakowania sterylizacyjnego.

Opakowanie sterylizacyjne powinno być wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi standardami. Wymagania dla kontenerów przedstawione są w normie PN-EN 868-8:2009 Materiały opakowaniowe dla finalnie sterylizowanych wyrobów medycznych. Pojemniki sterylizacyjne wielokrotnego użycia do sterylizatorów parowych zgodnych z EN 285. Wymagania i metody badań.

Pojemniki sterylizacyjne wielokrotnego użycia są bardzo dobrym rozwiązaniem dla centralnych sterylizatorni posiadających myjnie i sterylizatory przystosowane do systemu kontenerowego. Wymagają szkolenia personelu w centralnej sterylizatorni, a także w bloku operacyjnym i innych miejscach użycia, zwłaszcza z zakresu aseptycznego wyjęcia materiału z pojemnika i właściwego przechowywania. Powtarzającym się błędem jest nieuzasadniona wiara w zachowanie jałowości, niezależnie od warunków przechowywania.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij