Ogólnopolski Przegląd Medyczny wydanie nr 2/2019
Ogólnopolski Przegląd Medyczny wydanie nr 2/2019

Z tematu numeru dowiesz się, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze między serwisem a wymianą danego sprzętu medycznego na nowy; w jakich sytuacjach opłacalna jest dalsza naprawa aparatu, a kiedy należy podjąć decyzję o zakupie nowego urządzenia. Ponadto, w numerze podejmujemy kwestie związane z nowymi technologiamii stosowanymi w intensywnej terapii, anestezjologii czy ratownictwie medycznym. Poświęcamy również miejsce na omówienie najważniejszych technik terapii stosowanych w laryngologii onkologicznej. 

KALEJDOSKOP

Kalejdoskop

Komfortowe pobieranie krwi, wyposażenie laboratoriów szpitalnych, badania przyłóżkowe, cyfrowa radiografia.

Rozmowa numeru

Operujemy przez pryzmat pieniędzy

Rozmowa z dr. Łukaszem Luboińskim, ordynatorem Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Medycyny Sportowej Carolina Medical Center.

TEMAT NUMERU

Kluczowe aspekty decyzji o wymianie lub serwisie aparatury medycznej

Przed podjęciem decyzji o naprawie sprzętu potrzebna jest analiza techniczno-ekonomiczna opłacalności utrzymania w dalszej eksploatacji danego urządzenia. Mimo wielkich chęci zdarza się, że inżynier kliniczny zmuszony jest do orzeczenia śmierci technicznej urządzenia.

TECHNIKA - TECHNOLOGIA

Nowe techniki w anestezjologii i intensywnej terapii

Anestezjologia i intensywna terapia to dziedziny wyjątkowo zależne od nowoczesnych technologii. Postęp w tych obszarach wiąże się z poprawą bezpieczeństwa pacjentów, choć wyniki badań klinicznych pozostają znacznie opóźnione względem praktyki klinicznej.

Nowoczesne stanowisko anestezji regionalnej

Ośrodki, w których wykonywane są blokady regionalne, powinny dążyć do tworzenia nowoczesnych stanowisk i zespołów RA. Wymaga to odpowiedniego szkolenia personelu, akceptacji wspólnie uzgodnionych zasad przez wszystkie zespoły uczestniczące w leczeniu pacjentów, prawidłowego wyposażenia stanowiska w dedykowany sprzęt i leki.

Intensywna terapia noworodka - organizacja i wyposażenie

Idealny oddział intensywnej terapii noworodka to oddział profesjonalnie zaprojektowany i zbudowany, wyposażony w najwyższej klasy sprzęt i posiadający najlepiej wykształcone kadry medyczne. Dobrze finansowany i nowocześnie zarządzany.

Inkubatory noworodkowe – spektrum możliwości technologicznych

Wykorzystanie technologii dostępnej w nowoczesnych inkubatorach w celu wspomagania funkcji życiowych, ich ciągłego monitorowania oraz optymalizacji warunków środowiska do potrzeb noworodka może ograniczyć powikłania związane z porodem przedwczesnym i obniżyć koszty systemu opieki zdrowotnej w przyszłości.

Koszty leczenia zakażeń w Oddziale Intensywnej Terapii

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego próbował kiedyś policzyć, ile kosztuje szpital organizacja systemu prewencji zakażeń. Z tych wyliczeń określono szacunkowy koszt około 50 tys. zł netto rocznie.

Kierunki rozwoju w laryngologii onkologicznej

Najistotniejszą rolę w leczeniu nowotworów laryngologicznych odgrywają chirurgia, radioterapia i radiochemioterapia, stosowane samodzielnie lub w skojarzeniu. Niestety, w dobie obecnych przepisów musi to się odbywać po tzw. „konsyliach onkologicznych”, które mają tworzyć specjaliści nieposiadający czasem właściwej wiedzy zabiegowej.

Pod napięciem czy tradycyjnie? Elektronika w Państwowym Ratownictwie Medycznym

Ratowanie życia może być o wiele skuteczniejsze dzięki najnowszym medycznym zdobyczom techniki, co potwierdzają wykonane badania naukowe. Co ważne, grupy badawcze w większości przytoczonych w artykule badań zawierają dużą liczbę pacjentów, a uzyskane w ten sposób wyniki stanowią realny obraz skuteczności stosowania tych urządzeń.

RAPORT Z INWESTYCJI

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Podsumowanie inwestycji

Po blisko czterech latach inwestycja budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dobiega końca. Aby placówka mogła jednak rozpocząć funkcjonowanie w nowej lokalizacji, konieczne jest sprawne zorganizowanie procesu przenosin wszystkich jednostek do ukończonych już budynków w Prokocimiu.

PRAWO - FINANSE - ZARZĄDZANIE

Pojęcie jakości w medycynie

Współcześnie konkurencja pomiędzy placówkami medycznymi, konieczność poprawy kultury i komfortu pracy personelu oraz ryzyko związane z roszczeniami ze strony pacjentów wymusiły na podmiotach konieczność podnoszenia jakości poprzez wprowadzenie norm, zasad oraz procedur – tzw. standaryzację usług medycznych.

Współpłacenie w ochronie zdrowia – temat ciągle otwarty?

Polska ma jeden z najbardziej kosztownych, ustawowo bezpłatnych, systemów opieki zdrowotnej. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, prywatnie na ochronę zdrowia wydajemy prawie najwięcej w Europie.

Podciśnieniowe systemy ewakuacji odpadów – zastosowanie w szpitalnictwie

Najczęściej stosowany sposób transportu odpadów i bielizny za pomocą kontenerów wymaga wyodrębnienia wind do takiego transportu oraz konieczności zatrudnienia odpowiedzialnych za niego osób.

A TERAZ BUKIEL

Ciastka zamiast chleba

Zasadniczym warunkiem znalezienia rozwiązania problemu, niezależnie od jego charakteru, jest poznanie prawdy o nim. Dobrze wiedzą o tym lekarze, którzy na podstawie wiedzy mogą stawiać diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie.

KUSZEWSKI O NOWYM ZDROWIU PUBLICZNYM

Szpitali ciąg dalszy

Na naszych oczach zlikwidowano (eufemistycznie – wyłączono z użycia) 5000 łóżek. To odpowiada 10 szpitalom wojewódzkim lub 20 powiatowym. Stało się tak, bo brakuje pieniędzy i personelu.

WÓJTOWICZ KOMENTUJE...

Pieprz i sól

Specyficznym problemem SOR-ów powiatowych jest kłopot z przetransportowaniem na leczenie pacjenta „klinicznego”, zwłaszcza w weekendy. Wypada uzgodnić wszystko telefonicznie i puścić nieoficjalnie via smartfon fotkę, np. złamanego kręgosłupa.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij