Ireneusz Ryszkiel, pełniący do tej pory funkcję lekarza naczelnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu pokieruje Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.

Ryszkiel będzie pełnił obowiązki dyrektora do czasu rozstrzygnięcia konkursu, który wyłoni nowego dyrektora placówki. Prowadzący dotychczas UCK Dariusz Jorg zrezygnował we wtorek ze stanowiska jego dyrektora w związku z podejrzeniem o korupcję. W ostatnim oświadczeniu przekazał, że przyczyną rezygnacji nie są wcale - zdaniem Jorga bezpodstawne - zarzuty stawiane mu przez prokuratora, ale troska o dobro i wizerunek szpitala, o który - jak przekonuje - dbał przez ostatnie 6 lat.

W miniony piątek przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowali, że dyrektor Centrum usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej - sprzętu RTV o wartości kilkunastu tysięcy złotych, oraz zarzut działania na szkodę Centrum. Miało ono polegać na zawarciu z jedną z firm niekorzystnych umów na ok. 700 tys. zł. Dyrektor usłyszał zarzuty w miniony czwartek w śląskim wydziale zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach to jeden z największych szpitali w woj. śląskim, cieszący się renomą wśród pacjentów. Powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami w dwóch lokalizacjach, oferując pełne świadczenia medyczne, od diagnostyki, przez lecznictwo ambulatoryjne, po leczenie szpitalne. Placówka rozwija też opiekę onkologiczną m.in. nad pacjentami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce