IX Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2016 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy” odbyła się w dniach 18-19 listopada w Krakowie.

Udział w konferencji wzięło ponad pół tysiąca uczestników, w tym najwybitniejsi polscy eksperci. Podczas sesji i debat poruszono wiele ważnych problemów, które należy rozwiązać, by leczenie chorób układu krążenia było jeszcze skuteczniejsze. Obecni byli również decydenci systemu ochrony zdrowia z Ministerstwa Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Duże zainteresowanie wzbudziła sesja dotycząca diagnostyki i leczenia uzależnienia od tytoniu - jak podkreślali eksperci, rzucenie palenia nie jest procesem łatwym, ale na pewno opłacalnym. Warto podkreślić, że po 12 miesiącach abstynencji nikotynowej o połowę spada ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, a po 10 latach będzie ono podobne, jak u osoby nigdy niepalącej tytoniu.

Istotnym z punktu widzenia profilaktyki był temat sportu w życiu Polaków. Specjaliści zadali sobie pytanie - czy sport warto promować oraz czy sport na pewno jest zdrowy? Zostały także zaprezentowane wyniki badań dotyczące aktywności fizycznej dzieci, młodzieży i młodych Polaków. Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas podkreślał rolę profilaktyki i mądrego planowania zawartą również w ministerialnych programach zdrowotnych, których idea powinna być realizowana pozaresortowo, czyli poprzez efektywną współpracę między ministerstwami.

Mówiąc o profilaktyce i sporcie warto wspomnieć, że w sobotę, 19 listopada na starcie III Porannego Biegu Po Plantach Krakowskich, który jest społeczną akcją realizowaną przy kongresie,  uczestnicy pokonali dystans 4 km. Wszyscy podkreślali, że najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna, wtedy ma ona największy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Po raz pierwszy w Porannym Biegu uczestniczyli parlamentarzyści.

Ciekawa również okazała się być debata: „Organizacja opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia w Polsce” na której prof. Jankowski prezentował najnowsze dane epidemiologiczne dotyczące chorób układu krążenia. Bardzo ważnym tematem dla pacjentów kardiologicznych jest wprowadzenie tzw. pakietu zawałowego. Udział w dyskusji wzięli decydenci: Krzysztof Łanda - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia RP, Maciej Miłkowski - Zastępca Prezesa NFZ, Wojciech Matusewicz – Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Gabriela Sujkowska – Dyrektor Wydziału Taryfikacji, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Oczywiście nie zabrakło merytorycznego głosu wybitnych kardiologów m.in. prof. Piotra Hoffmana - Prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, prof. Mariusza Gąsiora - Śląskie Centrum Zdrowia Serca, prof. Jarosława Kaźmierczaka - konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, prof. Grzegorza Opolskiego - Kierownika Kliniki Kardiologii z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego.