11 listopada 2016 r. Jego Eminencja ks. abp Wojciech Polak prymas Polski wręczył prof. Henrykowi Skarżyńskiemu Medal Prymasowski "Zasłużony dla Kościoła i Narodu".

Prof. Henryk Skarżyński to światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, Konsultant Krajowy ds. Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe, pniowe, ucha środkowego. W 2002 opracował po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko z częściową głuchotą. Wielokrotnie wyróżniony i nagradzany przez władze świeckie i duchowne, w tym papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontyfice. Założony i kierowany przez niego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu obchodzi tym roku 20-lecie powołania.

- Pragnąc przedstawić wszystkie zasługi i osiągnięcia pana profesora Skarżyńskiego musiałbym mówić dwa dni. Gdyby nie praca i determinacja pana profesora, nie było tylu osiągnieć dziedzinie nauki, nie byłby tylu wdrożeń w dziedzinie medycyny na szerokim, światowym poziome, nie byłby wspaniałego Światowego Centrum Słuchu, ale przede wszystkim nie byłby ponad 3 milionów pacjentów leczonych w Kajetanach – mówił J.E. ksiądz arcybiskup Kazimierz Nycz, metropolita warszawski podczas laudacji.

J.E. ks. abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski wręczając profesorowi Skarżyńskiemu medal, szczególnie podkreślał ludzki wymiar wyróżnienia.

- Medal Prymasowski przyznawany jest za zasługi dla Kościoła i Narodu, i choć są to słowa i kwalifikatory bardzo wielkie i zobowiązujące, to w stosunku do pracy, posługi i okazywanego dobra przez pana profesora, są wyrazem naszej wdzięczności - podkreślał J.E. ks. abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski wręczając profesorowi Skarżyńskiemu medal.

Odbierając wyróżnienie profesor Skarżyński nie krył wzruszenia: "Bardzo dziękuję, także w imieniu tych, którzy ze mną współpracują. Te ciepłe słowa są nam bardzo potrzebne. One nas zobowiązują i sprawiają, że pamiętamy o wielkiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na każdym z nas. Odpowiedzialności wobec ludzi, którzy przyjeżdżają do Centrum, bo potrzebują naszej pomocy. Każdy pacjent, któremu udało nam się pomóc, to dowód na to, że spełniliśmy się w naszej codziennej pracy klinicznej".

Źródło: Centrum Prasowe PAP