Nowy etap działalności Wrocławskiego Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej ma podkreślić zmiana nazwy i nowy wizerunek placówki. W nowej siedzibie będzie funkcjonować jako Vratislavia Medica, Szpital im. św. Jana Pawła II.

Vratislavia Medica będzie jednym z najbardziej nowoczesnych ośrodków medycznych w Polsce. Szpital będzie się wyróżniać kompleksowością i innowacyjnością świadczonych usług oraz spersonalizowanym podejściem do pacjenta. Nowa identyfikacja wizualna wyraża te cechy, a jednocześnie podkreśla naszą ponad 50-letnią tradycję. Jesteśmy przekonani, że zmiana logo i nazwy doskonale uwypukli wszystkie atuty, które jako szpital wypracowywaliśmy przez lata, a równolegle odpowie na potrzeby współczesnego pacjenta – wyjaśnia Stanisław Han, inwestor Vratislavia Medica i właściciel spółek wchodzących w skład Grupy HASCO.

Zakres usług Vratislavia Medica będzie obejmował rehabilitację neurologiczną i neurologię wraz z jedynym we Wrocławiu pododdziałem neurologii udarowej, a także rehabilitację dziecięcą, kardiologiczną, ogólnoustrojową i ortopedyczną. W placówce będzie funkcjonował również szpitalny oddział ortopedyczny, na którym będą wykonywane planowe zabiegi operacyjne.

Placówkę Vratislavia Medica będzie wyróżniało holistyczne podejście do pacjenta. Proces leczenia będzie rozpoczynała kompleksowa diagnostyka i konsultacja lekarska, następnie zgodnie z zaleceniami przeprowadzany będzie zabieg i indywidualnie dobrana fizjoterapia. W szpitalu wykonywane będą także zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej, nowej interdyscyplinarnej dziedziny mającej na celu terapię chorób i regenerację organizmu.

Dzięki temu możliwa stanie się regeneracja tkanek bezpośrednio w organizmie pacjenta przy wykorzystaniu jego własnych możliwości. Zabiegi w naszym szpitalu będą przeprowadzane w oparciu o terapie komórkowe, polegające na podaniu komórek macierzystych poprzez wstrzyknięcie lub infuzję oraz o inżynierię tkankową, czyli tworzenie materiałów zastępujących chorą tkankę – mówi Małgorzata Krynicka-Duszyńska, Wiceprezes Vratislavia Medica.

Medycyna regeneracyjna ma szerokie zastosowanie, gdyż wspomaga klasyczne terapie, zapobiega nieodwracalnym zamianom, minimalizuje skutki zaistniałych uszkodzeń tkanek oraz regeneruje je poprzez pobudzenie tworzenia nowych naczyń, dając w ten sposób efekt przeciwzapalny, immunomodulujący.

Pacjenci Vratislavia Medica leczeni będą zarówno na oddziałach szpitalnych (150 łóżek), jak i w ramach tzw. opieki dziennej (około 140 miejsc). Będą mogli korzystać z komfortowej obsługi – dwuosobowych sal chorych z własną łazienką, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt sal zabiegowych, a także gabinetów lekarskich, rehabilitacyjnych i diagnostycznych. Szerokie, oznakowane ciągi komunikacyjne, dostosowanie do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową sprawią, że każdy pacjent będzie swobodnie przemieszczał się po placówce.

Budynek posiada cztery kondygnacje nadziemne o łącznej powierzchni użytkowej ponad 10 tysięcy m², parking oraz lądowisko dla helikopterów. Jest to pierwszy etap inwestycji, która w kolejnych latach zostanie rozbudowana o dodatkowe oddziały, dzięki czemu będziemy rozszerzać działalność o kolejne usługi – dodaje Prezes Waldemar Taborski. W szpitalu dostępna będzie również apteka z funkcją drive (zakupy bez wysiadania z samochodu).

Siedziba Vratislavia Medica powstaje przy ul. Lekarskiej 1 we Wrocławiu obok Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i Obwodnicy Śródmiejskiej. Dzięki dobrej lokalizacji możliwy będzie sprawny dojazd do szpitala z różnych kierunków.