Nowoczesna pompa insulinowa sprzężona z systemem ciągłego monitorowania glikemii (system CGM) pomoże pacjentom z cukrzycą typu 1.

W odróżnieniu od zwykłych systemów CGM, działających w oparciu o czujnik (sensor ciągłego pomiaru glikemii) System MiniMed 640 G pokazuje nie tylko aktualny poziom cukru, ale i aktualny jego trend oraz alarmuje w sytuacjach  nagłych. Jednak zdecydowanym przełomem jest to, że pompa systemu MM640G - w oparciu o dane z sensora - automatycznie steruje zatrzymaniem i wznowieniem podaży insuliny w przypadku zagrożenia hipoglikemią, również w nocy, kiedy chory śpi. Pacjent ma dzięki temu znacznie większy komfort życia, poczucie bezpieczeństwa i lepiej kontroluje swoją chorobę.

Jak podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, to nowa filozofia leczenia cukrzycy i wielki krok w kierunku tzw. sztucznej trzustki. Prace nad nią weszły w fazę badań klinicznych. Naukowcy chcą opracować takie rozwiązanie, które zapewni diabetykom w pełni automatyczny sposób podawania insuliny, tzw. system zamkniętej pętli. Chodzi o takie urządzenie, które bez udziału pacjenta będzie podawać insulinę lub wstrzymywać jej podaż, w zależności od trendu w kierunku hipo- lub hiperglikemii.

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, spowodowana niemal całkowitym zniszczeniem przez przeciwciała produkujących insulinę komórek ß trzustki.Jeśli nie jest leczona, prowadzi do śmierci. Na ten typ cukrzycy choruje ok. 180 tys. Polaków.