17 maja br w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wykonano pierwszą w Europie, nowatorską operację wszczepienia specjalnego symulatora pacjentom w śpiączce.

Urządzenie ma pobudzać pracę mózgu, co w efekcie może doprowadzić do wybudzenia się pacjentów. Zabiegi polegają na otwarciu kanału kręgowego, a następnie wprowadzeniu elektrody nad oponę twardą rdzenia kręgowego. Do elektrody przepływa prąd ze stymulatora, który jest umieszczany na tułowiu pacjentów. Prąd ze stymulatora poprzez elektrodę ma efektywnie drażnić struktury pnia mózgu. Stymulator z elektrodą połączony jest przebiegającym pod skórą przewodem.

Do tej pory podobne zabiegi przeprawadzano jedynie w Japonii, ponieważ twórcą tej metody jest prof. Isao Morita. Był on także obecny przy operacjach w olsztyńskiej placówce, które przeprowadził zespół prof. Wojciecha Maksymowicza.

Wszystkie dotychczasowe zabiegi przebiegły pomyślnie, a Morita zapowiedział, że już 19 maja pierwszym pacjentom zaczną być wysyłane do wszczepionych do rdzenia kręgowego elektrod impulsy elektryczne. Obsługi stymulatorów nauczone zostaną także rodziny chorych.

Ten impuls będzie na tyle mały, że nie będzie powodował ani pobudzenia chorych, ani nie będzie wywoływał bólu - zapewnił prof. Morita.

Pierwsze efekty przeprowadzanych w Olsztynie operacji będą znane najwcześniej za miesiąc, kiedy chorym zostaną przeprowadzone badania m.in. przepływów mózgowych. U tych, u których one się zwiększą będzie większa szansa nawiązania z nimi kontaktu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, www.usk-olsztyn.pl