10 maja br. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju Profesor Laurent Spelle z Francji wraz z ekspertami z Jastrzębia–Zdroju przeprowadził zabiegi u pacjentów z tętniakami mózgu.

Przyjazd międzynarodowych ekspertów, zwłaszcza profesora Laurenta Spelle, jest okazją dla personelu medycznego do doskonalenia swoich umiejętności i nauki od najlepszych specjalistów w dziedzinie neuroradiologii. Procedury u trzech chorych zostały wykonane we wtorek, 10 maja, w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej WSzS Nr 2 i zostały przeprowadzone w ramach warsztatów neuroradiologii interwencyjnej, w których wzięli także udział lekarze z Polski i Rumunii.

Bardzo się cieszymy się, że prof. Spelle zgodził się przyjechać do Polski i zaprezentować swój sposób i technikę leczenia tętniaków. Wiemy, że od dawna pracuje w oparciu o system Allura Clarity, dzięki czemu mieliśmy okazję zobaczyć od strony praktycznej wykorzystanie nowych funkcji aparatu – mówi lek. med. Witold Tomalski, Specjalista w dziedzinie radiodiagnostyki w WSzS Nr 2 w Jastrzębiu–Zdroju.

Profesor Laurent Spelle na co dzień pracuje we Francji, kierując Brain Vascular Center w Uniwersyteckim Szpitalu Bicêtre w Paryżu. Jest specjalistą w dziedzinie neuroobrazowania  i neuroradiologii interwencyjnej.

Warsztaty były okazją do doskonalenia sposobu przeprowadzania zabiegów neuroradiologii interwencyjnej i stworzyły sposobność dzielenia się doświadczeniem.

Od niedawna pracujemy na nowym, dwupłaszczyznowym systemie, który jest niezwykle zaawansowany technologicznie. Dzięki zabiegom, które wykonaliśmy w gronie znakomitych zagranicznych ekspertów, będziemy mogli w pełni wykorzystać funkcjonalność systemu, a zabiegi będą przeprowadzane w sposób bardziej sprawny i bezpieczny – komentuje lek. med. Adam Ryszczyk, Specjalista w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej w WSZS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Niedawno otwarta sala zabiegowa jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Zabiegi, które przeprowadzone podczas warsztatów i wykonywane na co dzień przez kadrę Szpitala, to skomplikowane procedury neuroradiologiczne m.in. leczenie tętniaków naczyń mózgowych, przetok tętniczo-żylnych czy naczyniaków tętniczo-żylnych. Zabiegi wewnątrznaczyniowe trwają często kilka godzin, dlatego kluczowe jest zmniejszenie dawki promieniowania.

Dzięki systemowi Allura dawka promieniowania, na jaką narażeni są pacjenci i personel medyczny, jest o ok. 60% mniejsza niż w klasycznym aparacie jednopłaszczyznowym. Na bezpieczeństwo zabiegów wpływa także możliwość jednoczesnej obserwacji zabiegu w dwóch płaszczyznach. To ogromny postęp, a jednocześnie pewność i mniejsze ryzyko popełnienia pomyłek  – mówi lek. med. Jerzy Wróbel, Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w WSzS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.