Nowoczesne urządzenie do masażu serca LUCAS2 wyposaży karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Będzie to pierwszy taki sprzęt na terenie Śląska.

LUCAS2 to specjalistyczne urządzenie przeznaczone do prowadzenia masażu serca w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Robot wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.

Bielskie Pogotowie Ratunkowe jest pierwszym na Śląsku, którego karetki są wyposażone w tego typu roboty. Łącznie w ręce ratowników trafiło 6 takich urządzeń i stanowią wsparcie dla zespołów dwuosobowych „P”. Dzięki temu pacjenci z Nagłym Zatrzymaniem Krążenia mają zdecydowanie większe szanse na przeżycie.

Pracujący u nas lekarze i ratownicy doceniają przede wszystkim to, że w czasie, kiedy LUCAS wykonuje masaż serca, oni mogą skupić się na innych, koniecznych zabiegach – mówi z-ca dyrektora ds. lecznictwa w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym lek. med. Michał Dudek – Te zaoszczędzone minuty podczas akcji ratunkowej mogą okazać się decydujące w walce o życie pacjenta – dodaje.

Urządzenie potocznie nazywane przez lekarzy i ratowników medycznych „Dr. Lucasem” wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w Pracowniach Kardiologii Inwazyjnej czy na Oddziałach Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.