Rozmowa z prof. dr. hab. med. Dariuszem Dudkiem, kierownikiem II Oddziału Klinicznego Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dyrektorem warsztatów New Frontiers in Interventional Cardiology.

W Polsce mamy rocznie 350 zabiegów TAVI zastawki aortalnej, może będzie też 30-50 zabiegów na zastawce mitralnej. Należy sobie uświadomić, że w Niemczech są to liczby rzędu kilku tysięcy. W skali od 1 do 10 coraz bardziej odstajemy od krajów Europy pod tym względem.

(...)

Idea, jaka powinna nam przyświecać, to dbanie o wyniki nie przez ilość sprzętu, ale przez jakość leczenia. Wymogi administracyjne zatwierdzane są w zakresie ilości sprzętu, liczby łóżek, parametrów technicznych. Należy zastanowić się, czy wymogi tworzone są dla budynków, czy dla lekarzy. Chciałbym, by doprowadzono do nasilenia kontroli jakości. Mamy do tego stosowną bazę danych w kardiologii inwazyjnej, prowadzoną przez Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum dla całego kraju. Ubiegamy się od kilku miesięcy o wpisanie bazy do rozporządzenia ministra zdrowia, bo wnioski wynikające z wyliczeń mogłyby służyć monitorowaniu jakości leczenia przez poszczególne pracownie w Polsce.

Zobacz więcej